Freemaily v česku

 

Elektronická pošta je moderní a levný způsob komunikace, který využívá stále více aktivních uživatelů internetu. V podstatě každý uživatel internetu používá minimálně jednu emailovou schránku. Výhody freemailů je hned několik: schránka je zdarma a adresa emailu je neměnná, všechny freemaily používají přístup přes webové rozhraní, tudíž se můžete do emailu dostat z jakéhokoli počítače.

 

Který freemail je nejlepší?

To je opravdu velice těžká otázka. Záleží co kdo od emailu očekáváte a jaké má požadavky. Asi za nelepší freemail v česku by se dal označit Centrum.cz - je to i vynikající vyhledávač, který používá vlastní technologii vyhledávání, kterou vyvíjí (jako Google). Nejpoužívanější freemail Seznam.cz bych zařadil až na poslední místa, tedy co v kvalitě a zabezpečení.

 

Freemail Seznam.cz

Freemail Seznam.cz je bezpochyby nejvyužívanější freemail v ČR, rozhodně však není nejkvalitněší. V roce 2005 navyšuje Seznam.cz velikost freemailových schránek na 2GB, což je opravdu přelom, poté ho následuje i Centrum.cz

Velikost schránky až 2GB, přístup přes web, POP3, SMTP, IMAP4, antispam, antivir, kontrola pravopisu, maximální velikost odchozí zprávy je 13MB, nepodporuje vytváření HTML zpráv, kontrola IP adresy není.

 

Zdárné kroky Seznam.cz

 

Kauzy Seznamu

Dne 7. 4. 2006 televize Nova odvysílala v Televizních novinách reportáž,  že neznámý pirát vykradl část databáze Seznamu a umístil ji na internet. A jak to vlastně všechno bylo? V podstatě šlo o sázku, kdy se žák střední školy (Modrák) se vsadil se spolužáky, že získá hesla k jejich e-mailovým účtům. Modrák softwarem zvaným sniffer (program, který odposlouchává síť - monitoruje celou síť) monitoroval (sniffroval) síť školy. Poté co se jeho spolužáci přihlašovali k e-mailovým účtům, tak to sniffer zachytil včetně jejich přihlašovacích hesel. Šlo spíše o náhodu, že všichni jeho spolužáci měli email právě na Seznamu. Modrák ale tyto hesla vystavil na Internetu, což byla asi jeho největší chyba a tak vlastně celá kauza vznikla. Takže s ukradenou databází hesel to nemělo vůbec nic společného, mj. hesla k takovýmto účtům jsou zašifrované, tzn. v nečitelné podobě, takže i kdyby někdo získal takovou databázi hesel, tak byl ještě musel prolomit šifru, což je opravdu nepravděpodobné, musel by to být opravdový odborník. Z tohoto důvodu začal Seznam.cz okamžitě zabezpečené (šifrované) spojení SSL, tedy ochranu proti neoprávněnému odposlechu její sítě.

Video ze zpráv televize Nova:

Přehrát video

 

Freemail Centrum.cz 

Velikost schránky až 2GB, přístup přes web, přílohy až 15MB - v rámci Centrum.cz až 600MB, přístup přes web, POP3, IMAP4, SMTP, antivir , antispam, zabezpečené (šifrované) spojení SSL, kontrola IP adresy, možnost volby mezi 6 volbami vzhledu schránky, snadné hledání ve zprávách pomocí fulltextového vyhledávání v češtině, HTML editor zpráv (umožňuje nastavení barvy a typu písma).

 

Freemail Atlas.cz 

Startovní kapacita schránky je 1GB a následně získáváte za každý přístup do schránky přes webmail 2MB, přístup přes web, POP3, SMTP, IMAP4, zabezpečené (šifrované) spojení SSL, SSL používal Atlas.cz ještě dříve než Seznam.cz, antispam, antivir, kontrola IP adresy.

Freemail InMail.cz

Velikost schránky až 100 MB, přístup přes web, POP3, IMAP4, antivirová ochrana systémem Zoner Antivirus, nastavitelná anti-spamová ochrana, filtrování zpráv přímo na serveru, zabezpečené (šifrované) spojení SSL, fotoalbum zdarma, kontrola IP adresy.

 

Freemail Volny.cz

Velikost schránky až 2GB, přístup přes web, POP3, SMTP, IMAP4, antivir, antispam, filtrování zpráv přímo na serveru, zabezpečené (šifrované) spojení SSL, úschovnu vašich souborů až 10MB, až 6 adres k 1 schránce, kontrola IP adresy.

 

Freemail Tiscali.cz

Velikost schránky 50MB, přístup přes web, antivir, antispam, POP3, SMTP, IMAP4, Tiscali WebCam - webkamera v emailu, prohlížeči (k nahrávání a přehrávání videa se používá program Macromedia Flash Player), absence zabezpečené (šifrované) spojení SSL, absence kontrola IP adresy.

 

Bezpečnost českých freemailů:

české freemaily zaručují jejich uživatelům dobré prostředí, velikost schránky. Ale abych jen nechválil, tak bohužél musím konstatovat (z vlastních zkušeností a testů v roce 2007), že české freemaily obsahují spoustu bezpečnostních trhlin, které může útočník využít ke svému prospěchu (získání hesla, čtení zpráv atd.). Většina českých freemailů není zabezpečena proti škodlivým PHP scriptům, kterým můžete získat přihlašovací údaje, přesměrování pošty, změnu bezpečnostní otázky atd. . Freemail je zcela zdarma, co tedy očekávat když je to zdarma... . Pokud emailem zasíláte důvěryhodné, citlivé informace, soubory, tak rozhodně nedoporučuji používat české freemaily. Aktivujte si placený email, nebo freemail někde v zahraničí (v exotických zemí).

 

Autor článku: admin BestPage.cz  všechna práva vyhrazena © Copyright