Komunikace 

 

Odposlech mobilů

Telefon, resp. mobilní telefon v současnosti vlastní v podstatě každý, je to vymoženost hojně rozšířená. Od roku 1997 lze mobilní síť GSM odposlouchávat. Odposlouchávat lze veškeré uskutečněné hovory z mobilu, tedy voláte i účastníka jiného mobilního oprátora nebo na pevnou síť. Mobilní komunikace v GSM síti je kódovaná, takže odposlouchávat tuto síť je velmi problematické (tedy kromě policie). Největší nárůst sledování mobilů zaznamenal nástup ČSSD a jejího bývalého ministra vnitra, expremiéra Stanislava Grosse, řádově o několik tisíc procent, logicky vzato šlo o bolševické myšlení pana Standy. Povolené odposlechy se řídí §88

Jak zjistit odposlech?

Odposlech od Policie ČR svého mobilu se dalo v minulosti zjistit takto: do mobilu  se zadalo Globtel číslo 0017604330002, které se zaslalo jako hovor. Před Globtel číslo se raději zadalo ještě kód #31# . Tento kód je služba mobilních operátorů zvaná CLIR (Calling Line Identification Restric), sloužící zamezení  identifikace volajícího. Telefonní číslo 0017604330002  je fax do USA, konkrétně do státu California a města San Diega. Pokud byl váš mobil odposloucháván, ozval se sedmisekundový  nepřerušovaný tón (jste přesměrování na telefonickou bránu). Pokud váš mobil odposlochávaný nebyl, tak se ozval tón neexistující stanice (nejste přesměrování na telefonickou bránu). Tento hovor byl zpoplatněn dle tarifu. Rozhodně vás nenabádám vás k tomu aby jste tam volali, pokud vám vznikne nějaká škoda, tak si za ni můžete jen vy sami!

Logy mobilních operátorů

To, že se veškerá mobilní komunikace loguje (ukládá) ví spoustu lidí, ale víte že veškeré tyto logy se archivují po dobu 5 let. Toto logování přikazuje příslušný zákon, který je platný v ČR. U GSM sítě se archivuje záznam hovoru, sms, (datum, Imei telefonu atp.). Za zmínku učitě stojí to, že logovat se v ČR musí veškerá komunikace (zejména ve virtuálním světě), např. e-maily, ale logují se také vstupy na weby, zprávy v phpBB fórech atp.. A proč se toto provádí? Protože žijeme v policejním státě a tam se musí vše archivovat! Co když se to jednou bude hodit?! Nicméně policie potřebuje k těmto logům soudní povolení. Ale co naplat, když má 99,9% žádostí na odposlechy vyřízeno kladně.

Odposlech předplacených karet (předplacenek)

Odposlechy a předplacené karty? Pro policii předplacená karta není žádný problém. Odposlouchávat ji lze plnohodnotně, stejně jako tarifní paušál. Ale fakt je ten, že pokud předplacenou kartu použijete jako 1 hovor, tak je dost efektivní (1 předplacená sim karta = 1 hovor), avšak za předpokladu, že vyhodíte i mobil. Mj. s předplacenou kartou se lze připojit i k internetu (GPRS), takže je to výborný způsob,jak surfovat anonymně. Fakt je ten, že již několik let si mobilní operátoři tvoří databázy účastníků předplacených karet, takže je možné, že u vašeho telefonního čísla mají i vaše jméno a adresu.

Vzhledem k tomu, že předplacené karty hovně využívá a využíval organizovaný zločin (1 předplacená sim karta = 1 hovor), tak byl v roce 2004 předložen návrh do Poslanecké sněmovny na zrušení těchto předplacených karet. Majitelé předplacenek by museli uzavřít smlouvu s operátorem a používat tarifní telefonování. Návrh tenkrát neprošel. Jenže je otázka jak dlouho budeme moci telefonovat z předplacenek, protože již v současnosti je dost států evropy, kde jsou předplacenky zakázány! Návrh neprošel, protože všichni zúčasnění operátoři protestovali, a to z jednoho prostého důvodu, protože předplacenek využívá 60% účastníků, tedy kromě Vodafonu, který má převažucí procento tarifních zákazníků.

Lokalizace mobilu

Mobilem samozřejmě můžete účastníka mj. lokalizovat. Lokalizovat lze i tehdy, když je mobil vypnutý, jedinou obranou proti lokalizaci je vyjmou baterii z telefonu. Polohu mobilu, tedy účastníka lze ve městě určit s přesností na metry, mimo město s přesností 1 kilometr. Lokalizaci účastní podporuje T-mobile Navigátor.

Co možná nevíte

Odposlech pevné linky

Oproti 90. letům vlastní dnes pevnou linku podstatně méně lidí. Odposlech pevné linky je mnohem jednodušší než u mobilu. Vzhledem k tomu, že je síť pevné linky digitalizována, tak se odposlech mnohem usnadnil. Odposlech provádí speciální software, který můžete naprogramovat tak, že např. pokud zazní v síti zadaná slova, tak se odposlech automaticky zapne, nebo pokud zadáte určitě číslo, tak se také odposlech automaticky zapne.

 

Čím vlastně provádí policie odposlechy?

Policie ČR odposlouchává komunikaci (mobily, pevné linky) pomocí tajného systému Agáta. Tento systém je ukryt v dodávce automobilu, tedy je mobilní. Pomocí Agáty policisté provádějí odposlechy, ale i lokalizaci mobilů. Agáta vyžaduje vlastní článek, který je zde

 

Zabránění odposlechu tel. hovoru

 

Autor článku: admin BestPage.cz , všechna práva vyhrazena