Best Page

HOME

Filmotéka BestPage.cz - katalog filmů - filmová databáze, info o filmech, obrázky.

 

Frekvence / Frequency

Drama / Thriller / Sci-Fi / Akční
USA, 2000, 118 min

Režie: Gregory Hoblit
Hrají: Dennis Quaid, James Caviezel, Shawn Doyle, Elizabeth Mitchell, Andre Braugher, Noah Emmerich, Melissa Errico, Jordan Bridges, Peter MacNeill, Michael Cera, Rocco Sisto, Jennifer Baxter

Info:

Film pojednává o mladém policistovi, který díky časové anomálii zachrání v minulosti svého otce před jistou smrtí, a způsobí tak tragické změny ve své přítomnosti. Čeká ho nelehký úkol - uvést vše alespoň do relativního pořádku.
Už od konce osmdesátých let, kdy se Michael J. Fox vracel do budoucnosti, každý dobře ví, že s časem nejsou žerty. Stačí malý zásah do pevně dané časové kontinuity a vše se najednou odehrává úplně jinak. Policistu Johnu Sullivanovi se něco takového povedlo. Díky atmosférické poruše se spojil se svým dávno mrtvým otcem. Stařičká vysílačka dokázala překlenout časovou propast třiceti let těsně před osudový den, kdy požárník Frank Sullivan zemřel při výkonu služby. Nikdo nemůže Johnovi zazlívat, že otce varuje, čímž mu zachrání život.Časová kontinuita je však nenávratně narušena. Johnovi se v podvědomí objevují zbrusu nové vzpomínky na otce, který před pár lety zemřel na rakovinu, ale bohužel i na tragickou smrt své matky, která padla za oběť sériovému vrahovi. Někdy je zkrátka lepší nechat minulost na pokoji. Z polovičního sirotka se tak stal sirotek úplný, před kterým navíc stojí nelehký úkol: za pomoci mrtvého otce vypátrat úchylného vraha dříve, než stačí zavraždit jeho matku. A atmosférická anomálie umožňující kontakt s minulostí taky nebude trvat věčně. Byť předešlé řádky možná vyznívají lehce zmateně, film Gregoryho Hoblita disponuje logickou kostrou příběhu na téma, co by se stalo, kdyby se tohle nestalo. Náruživí scifisté tak mají po Dvanácti opicích opět možnost šťourat se v časových paradoxech, milovníci thrillerů si mohou napínat nervy při pátrání po úchylném vrahovi a fanoušci rodinných dojáků se mohou rozplývat nad dojemným vztahem otce a syna.Všechny žánry i obě časové roviny do sebe zapadají jako součástky dobře naolejovaného stroje času, a kromě předvídatelného závěru se tak Frekvenci nedá skoro nic vytknout. Ale znáte to. Nic není dokonalé - dokonce ani čas. Stačí malá atmosférická porucha, a octnete se třeba na začátku... zvlášť když už od konce osmdesátých let, kdy se Michael J. Fox vracel do budoucnosti, každý dobře ví, že s časem nejsou žerty. Stačí malý zásah do pevně dané časové kontinuity a vše se najednou.

 

Fotogalerie k filmu Frekvence