Best Page

HOME

film Protektor, movie Protector, fotky z filmu, fotogalerie, recenze, online, Reinhard Heydrich, atentát

 

Protektor / Protector

Drama
Česko / Německo, 2009, 100 min

Režie: Marek Najbrt
Hrají: Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková, Jan Budař, Martin Myšička, Josef Polášek, Jiří Ornest, Matthias Brandt, Simon Schwarz, Leoš Noha, Tomáš Žatečka, Cyril Drozda, Jan Řéhák
 

Info:

Film Protektor - dne 27. května uběhne již 65 let od spáchání atentátu na Reinharda Heydricha. Pokus o zavraždění říšského protektora v Praze-Libni a jeho následné úmrtí odstartovaly nevídanou nacistickou mstu, která neznala mezí. Lidé byli stříleni bez soudu a snad nejvíce proslulé vyvraždění obcí Lidice a Ležáky bylo jen jednou z epizod německého řádění. Tyto tragické válečné události jsou pozadím pro nový film Marka Najbrta Protektor, který se začne ve společnosti Negativ točit začátkem příštího roku. „Je to příběh manželské dvojice, která v rámci válečného dramatu prožívá vlastní drama soukromé. Riskantní hra o kariéru, lidskou důstojnost a nakonec i o život v temných a krvavých časech Heydrichiády“ – tak v kostce popisuje Najbrt spolu s dalšími autory scénáře Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem dramatický děj.

„Když jsme dokončili film Mistři, z legrace jsme říkali, že náš další scénář bude o holocaustu. Uběhlo pár měsíců a s překvapením jsme zjistili, že je to vlastně pravda. To téma se k nám dostalo přirozenou cestou, bavilo nás přemýšlet o době, která se leckomu může zdát už hodně vzdálená, a přesto se podstatným způsobem podepsala na naší současné situaci a mentalitě. Protektorát byl podivný svět postavený na lži – Němci se v něm vydávali za ochránce a většina Čechů za ochraňované. Kdo chtěl, mohl žít v závětří, kdo nechtěl nebo měl smůlu, toho strhl vír dějin a vystavil ho těm nejtěžším zkouškám. A to je případ našich postav. Jejich příběh se odehrává v rozmezí let 1938 a 1942 a vrcholí v jednom z nejšílenějších období naší historie – za tzv. Heydrichiády. Nezanedbatelnou roli v něm hraje rozhlas, kolo parašutisty Kubiše, láska, morfium a bájný protektorátní fantóm, zvaný Pérák,“ dodává Najbrt.

Ústřední dvojicí ve filmu, jehož obsazení zatím není známé, jsou manželé Emil a Hana. On je rozhlasový reportér, ona herečka. Píše se rok 1938. Hana zažívá konjunkturu, hraje na divadle i ve filmu - Emil žárlí. Začátek války a německá okupace však obrátí jejich existenci naruby. Hana je nečekaně konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. V zájmu její ochrany skrze „rasově smíšené manželství“ se Emil dá navzdory svému přesvědčení k dispozici německé propagandě. Osud na něj však nachystá past. Na útěku od milenky v tísni ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Z rozhlasu už ale drnčí poplašná zpráva: V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na dámském bicyklu…

„Tu dobu jsme si nevybrali kvůli rozehrávání nějakého kostýmního spektáklu. Chceme natočit živý, současný film o minulosti, jenž nenahlíží dávné události z dějinného hlediska, ale z perspektivy bytů, domů a ulic, v nichž naši předchůdci zažívali časy nejtemnější, a přesto nepřetržitě žili,“ shrnuje Marek Najbrt tvůrčí záměry celého týmu. Dodejme, že tvůrci získali na natočení Protektora od Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie letos nejvyšší a zároveň rekordní částku – 12 milionů korun.

 

Fotogalerie k filmu Protektor