Operační systémy

Windows je operační systém od známé americké společnosti Microsoft, která pravidelně vydává verze od roku 1985. Nejnovějším operačním sysémem je Windows 10.

Windows
Windows je bezpochyby legendární operační systém, který je nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Windows vlastní firma Microsoft, jejímž vlastníkem je Bill Gattes. Předchůdcem Windows je MS DOS, který Microsoft vydal v roce 1981 pro firmu IBM, avšak skutečnost je taková,že Microsoft toto zakoupil od jistého programátora a poté prodal IBM. Na systému DOS kromě starších verzí také pracovaly systémy Windows 95, 98 a ME.

Windows 1.01
První Windows byl vydán v listopadu 1985, ale nebyl nikterak úspěšný. Šlo především o problém s okny, která se nedala překrývat, ale řadila se do fronty. Windows 1.01 obsahoval v základu správce souborů, kalkulačku, kalendář, kartotéku, hodiny, poznámkový blok, terminál, MS-DOS Executive, hru Reversi, Control Panel, PIF (Program Information File) Editor, Print Spooler, Clipboard, RAMDrive, Windows Write, Windows Paint. Ve Windows 1.01 chyběly ikonky.

Windows 1.03
Microsoft v srpnu 1986 vydal verzi 1.03. Tato verze byla evidentně okopírovaná od konkurenčního Mac OS a byla téměř identická s Windows 1.01.

Windows 2.0
Třetí verze Windows Microsoft vydal 9.12 .1987, která měla částečně úspěch. Poprvé se mohla jednotlivá okna aplikací přes sebe překrývat.

Windows 2.1
Windows 2.1 nezaznamenal nějaká podstatná změny oproti verzi Windows 2.0.

Windows 3.0
Windows 3.0 byl uveden na trh 22. května 1990. Windows 3.0 obsahoval dostatečný počet aplikací, tedy na tehdejší dobu, obsahuje i první grafické karty optimalizované pro Windows nabízející vyšší rozlišení a barevné hloubky.

Windows 3.1
Verze 3.1 vyšla v dubnu 1992 a Microsoft jich prodal 3 miliony kopií. Verze obsahovala mnoho vylepšení a to zejména lepší podpory multimédií.

Windows 3.1 for Workgroups
Verze 3.1 for Workgroups vyšla v říjnu.1992

Windows NT 3.1
Verze Windows NT 3.1 vyšla v roce 1993 a obsahovala již 32bitový systém.

Windows NT 3.5
Verze Windows NT 3.5 vyšla také v roce 1993 a Microsoftu přidal do této verze podporu OpenGL, především pro lepší podporu 32bitových aplikací.

Windows 95
Windows 95 byl vydán v roce 1995 a byl ve své době hodně oblíbený. Na tomto operačním systému vydělal Microsoft opravdu hodně peněz. A hlavně přinesl velkou ztrátu konkurenci Microsoftu firmě Apple. Windows 95 byl takovým zlomovým operačním systémem a to především v grafickém rozhraní. Mimo nového uživatelského rozhraní obsahoval Windows 95 poprvé integrovanou podporu TCP/IP, což předchozí verze neměli. V systému ještě ale není internetový prohlížeč, ten byl jen v rámci placeného Plus Packu a samostatně zdarma se objevil na podzim roku 1995.

Windows NT 4.0
V roce 1996 vychází nová verze NT založená na úplně novém jádru. K dispozici byla ve verzi jak pro uživatele, tak pro server. Microsoft převedl grafické rozhraní Windows 95 i na NT platformu.

Windows 98
V červnu 1998 vychází Windows 98, který byl na tehdejší dobu poměrně problematický. Rozhodně byl pomalejší oproti Windows 95, ale zase na druhou stranu byla přidána DVD mechanika a bylo plně podporován USB port. Windows 98 obsahoval Internet Explorer byl řady 4.0.

Windows 98 SE (Second Edition)
Kvůli problémům závažným s Windows 98 byla vydána verze Windows 98 SE a to v květnu 1999. Internet Explorer byl řady 5.0. Dále se Windows 98 SE integroval na magický rok 2000.

Windows ME
V září 2000 vydává Microsoft Windows Verzi Millennium Edition, je to pokračování Windows 98, bohužél i v kvalitě, byl to vysoce nestabilní a nekvalitní operační systém, který měl mnoho problémů. Windows ME obsahoval Movie Maker a Media Player 7.

Windows 2000
V únoru 2000 vydává Microsoft Windows 2000, mj. velice oblíbený operační systém, na který vzpomíná mnoho uživatelů Windows XP.

Windows XP
V roce 2001 Microsoft vydává Windows XP ve verzích Home a Professional, který pracuje na jádru z verze NT 4.0. V současnosti (rok 2007) je to nejrozšířenější operační systém. Windows XP byl z hlediska bezpečnosti a stabilnosti mnohem dokonalejší než předchozí operační systémy. Přinesl mnoho vylepšení, rozhodně vzhledově a funkčností. Později vydává Microsoft Windows Media Center Edition.

Windows 2003 server
V roce 2003 vydává Microsoft Windows 2003 Server, který je nástupcem serverového řešení Windows 2000. Z bezpečnostního hlediska je mnohem bezpečnější než serverového řešení Windows 2000. Nicméně z hlediska bezpečnosti není rozhodně bezpečnější než Linux.

Windows Longhorn
V roce 2004 měl původně vyjít Windows Longhorn, který Microsoft nakonec nevydal, z důvodu obrovských bezpečnostních problémů.

Windows Vista
Windows Vista byl vyvíjen bezmála šest roků a v lednu 2007 byl uveden a trh. Microsoft se inspiroval od operačního systému Mac OS, stejně jako na počátku Windows. Vista měl být přelomovým operačním systémem, ale nestalo se tak, je podstatně horší než XP. Na Vistě nefunguje mnoho programů, které chodily pod Windows XP, má velké problémy s bezpečností, je „velkým žroutem paměti počítače“ atd. . Slovo Vista znamená v angličtině, italštině výhled, rozhled.

Windows 7
Operační systém od Microsoftu Windows. První verze (plná) byla vydána 22. října 2009. K dostání je 64b a 32b verzi. Serverové verze je jen 64bitová.

Windows 8
Moderní operační systém od Microsoftu.Vydána byla 32bitová i 64bitová verze. První verze vyšla 26. října 2012. Jde o operační systém z řady Windows NT, který je určen pro použití v desktopových i přenosných počítačích včetně tabletů.

Windows 10
Windows 10 je operační systém rodiny Windows NT společnosti Microsoft, který porvé vyšel 29. července 2015. Windows 10 naleznete v počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech, Xboxu mnoha dalších zařízeních. Nabídka Start ve Windows 10 vznikla spojením klasické nabídky Start ze starších verzí systému Windows a obrazovky Start z Windows 8.

Linux

Linux
Linux vznikl v roce 1991, vytvořil (naprogramoval) ho student vysoké školy jménem Linus Torvald, jako svou ročníkovou práci. Linux se původně jmenoval FReax. Slovo Linux pochází ze jména Linuse Torvalda – Linusův Minix .Linux je dobrý operační systém, který zdarma. Linux běží především na serverech, např. Seznam.cz má kolem tisícovky serverů, z nichž drtivá většina běží pod Linuxem. Seznam.cz používá jen vyjímečně jiné operační systémy (MS Windows, Mac OS) a to pouze převážně na desktopových stanicích v kanceláři. Vývojáři, administrátoři Seznamu používají pouze Linux. Linux má spoustu dobrých vlastností: je velmi dobře zkonstruován, odolává mnoha známým bezpečnostním problémům (virům), aktualizace Linuxu jsou dodávány včas a samozdřejmě zdarma, Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vědomí uživatele (narozdíl od windows), obsahuje dobrý kancelářský balík s názvem office a mnoho dalších aplikací (internetové prohlížeče, poštovní klient atp.), na Linuxu lze pracovat vzdáleně. Linux je mnohem lepší než Windows, hlavně z hlediska bezpečnosti, je velice vhodný k programování. Linuxů je celá řada, já upřednostňuji Linux Ubuntu (spustitelný z CD, flashdisku).