Komunikace

Je možné mobilní telefon odposlouchávat? Jak si ověřit, zda je váš telefon odposlouchávaný? Je jednoduché odposlouchávat mobil?

Odposlech mobilů
Telefon, resp. mobilní telefon v současnosti vlastní v podstatě každý, je to vymoženost hojně rozšířená. Od roku 1997 lze mobilní síť GSM odposlouchávat. Odposlouchávat lze veškeré uskutečněné hovory z mobilu, tedy voláte i účastníka jiného mobilního operátora nebo na pevnou síť. Mobilní komunikace v GSM síti je kódovaná, takže odposlouchávat tuto síť je velmi problematické (tedy kromě policie). Největší nárůst sledování mobilů zaznamenal nástup ČSSD a jejího bývalého ministra vnitra, expremiéra Stanislava Grosse, řádově o několik tisíc procent. Povolené odposlechy se řídí §88.

Jak zjistit odposlech?
Odposlech od Policie ČR svého mobilu se prý dalo v minulosti zjistit takto: do mobilu se zadalo Globtel číslo 0017604330002, které se zaslalo jako hovor. Před Globtel číslo se raději zadalo ještě kód #31# . Tento kód je služba mobilních operátorů zvaná CLIR (Calling Line Identification Restric), sloužící zamezení identifikace volajícího. Telefonní číslo 0017604330002 je fax do USA, konkrétně do státu California a města San Diega. Pokud byl váš mobil odposloucháván, ozval se sedmisekundový nepřerušovaný tón (jste přesměrování na telefonickou bránu). Pokud váš mobil odposlouchávaný nebyl, tak se ozval tón neexistující stanice (nejste přesměrování na telefonickou bránu). Tento hovor byl zpoplatněn dle tarifu. Jenže tento návod na odposlech byl fake.

Druhý návod na zjištění odposlechu: zavolejte si na své vlastní telefonní číslo, pokud uslyšíte vyzvánění, jste odposlouchávání, pokud slyšíte obsazovací tón, odposloucháváni nejste. Tento návod je též fake.

Pokud provádí odposlech telefonu Policie ČR, odposlech nelze zjistit, protože „nahrávání“ probíhá zcela mimo telefonní přístroj.

Logy mobilních operátorů
To, že se veškerá mobilní komunikace loguje (ukládá) ví spoustu lidí, ale víte že veškeré tyto logy se archivují po dobu 5 let. Toto logování přikazuje příslušný zákon, který je platný v ČR. U GSM sítě se archivuje záznam hovoru, sms, (datum, Imei telefonu atp.). Za zmínku určitě stojí to, že logovat se v ČR musí veškerá komunikace (zejména ve virtuálním světě), např. e-maily, ale logují se také vstupy na weby, zprávy v phpBB fórech atp.. A proč se toto provádí? Protože žijeme v policejním státě a tam se musí vše archivovat! Co když se to jednou bude hodit?! Nicméně policie potřebuje k těmto logům soudní povolení. Ale co naplat, když má 99,9% žádostí na odposlechy vyřízeno kladně.

Odposlech předplacených karet (předplacenek)
Odposlechy a předplacené karty? Pro policii předplacená karta není žádný problém. Odposlouchávat ji lze plnohodnotně, stejně jako tarifní paušál. Ale fakt je ten, že pokud předplacenou kartu použijete jako 1 hovor, tak je dost efektivní (1 předplacená sim karta = 1 hovor), avšak za předpokladu, že vyhodíte i mobil. Mj. s předplacenou kartou se lze připojit i k internetu (GPRS), takže je to výborný způsob,jak surfovat anonymně. Fakt je ten, že již několik let si mobilní operátoři tvoří databázi účastníků předplacených karet, takže je možné, že u vašeho telefonního čísla mají i vaše jméno a adresu.

Vzhledem k tomu, že předplacené karty hovně využívá a využíval organizovaný zločin (1 předplacená sim karta = 1 hovor), tak byl v roce 2004 předložen návrh do Poslanecké sněmovny na zrušení těchto předplacených karet. Majitelé předplacenek by museli uzavřít smlouvu s operátorem a používat tarifní telefonování. Návrh tenkrát neprošel. Jenže je otázka jak dlouho budeme moci telefonovat z předplacenek, protože již v současnosti je dost států evropy, kde jsou předplacenky zakázány! Návrh neprošel, protože všichni zúčasnění operátoři protestovali, a to z jednoho prostého důvodu, protože předplacenek využívá 60% účastníků, tedy kromě Vodafonu, který má převažující procento tarifních zákazníků.

Lokalizace mobilu
Mobilem samozřejmě můžete účastníka mj. lokalizovat. Lokalizovat lze i tehdy, když je mobil vypnutý, jedinou obranou proti lokalizaci je vyjmou baterii z telefonu. Polohu mobilu, tedy účastníka lze ve městě určit s přesností na metry, mimo město s přesností 1 kilometr. Lokalizaci účastní podporuje T-mobile Navigátor.

Co možná nevíte
Máte více sim karet a používáte jeden mobil. Pokud si myslíte, že používáte více sim karet na jednom telefonu, pro více bezpečnosti a zabránění odposlechu, tak jste na velikém omylu! Protože policie zprvu odposlouchává telefon (IMEI telefonu), simky jsou pro ni až druhořadá záležitost. Takže na to pozor, 1 předplacená sim karta = 1 hovor si ano, dobrý, ale museli by jste vyhodit i ten mobil!

Policie dokáže pomocí Agáty vyhledávat síti zadaná slova, ale i vyhledávat účastníka podle hlasu.

Pokud je mobil odposlouchávaný, tak to nelze běžným způsobem poznat, ale v takovém případě bývají takové hovory neobvykle kvalitní, „čisté“, zcela bez šumu. Je to z toho důvodu, aby byl záznam odposlechu v nejvyšší kvalitě.

Ještě než začnete telefonovat tak si vzpomeňte na to, že tento váš hovor se bude archivován 5 let.

Myslíte si, že předplacená karta vám zaručuje anonymní volání? To není pravda, lze vás velice jednoduše vystopovat, např. polohou a taky se přeci představujete a odesíláte smsky se jmény.

Pokud chcete policistům znemožnit, ztížit jejich odposlech, tak netelefonujte. Což by bylo asi nejlepší, nicméně v dnešním světě je mobil součástí našeho života. Ale pokud chcete opravdu pánům policistům znepříjemnit nebo znemožnit jejich odposlech zcela legálně, tak uskutečněte telefonický hovor poblíž tekoucí vody, pusťtě si třeba v koupelně vodu, nejlepší je silný proud. Tekoucí voda je velmi efektivní způsob, jak znemožnit, ztížit odposlech, protože ji policie ani nikdy jiný nedokáže zcela eliminovat ze zvukového záznamu.

Odposlech pevné linky
Oproti 90. letům vlastní dnes pevnou linku podstatně méně lidí. Odposlech pevné linky je mnohem jednodušší než u mobilu. Vzhledem k tomu, že je síť pevné linky digitalizována, tak se odposlech mnohem usnadnil. Odposlech provádí speciální software, který můžete naprogramovat tak, že např. pokud zazní v síti zadaná slova, tak se odposlech automaticky zapne, nebo pokud zadáte určitě číslo, tak se také odposlech automaticky zapne.

Čím vlastně provádí policie odposlechy?
Policie ČR odposlouchává komunikaci (mobily, pevné linky) pomocí tajného systému Agáta. Tento systém je ukryt v dodávce automobilu, tedy je mobilní. Pomocí Agáty policisté provádějí odposlechy, ale i lokalizaci mobilů. Agáta vyžaduje vlastní článek, který je zde.

Zabránění odposlechu tel. hovoru
-šifrovaný telefon, který zabraňuje odposlech i policejnímu aparátu, na trhu je jich dostatečné množství, avšak jeho cena je hodně vysoká (50 – 100 tis.).
-šifrovač telefonních hovorů – šifrování hovorů .Velká nevýhoda je ta, že tento šifrovač musí být nainstalován na obou stranách.