Optické klamy

Optické klamy. Vše, co vaše oko vidí, nemusí nutně znamenat reál …

Zdá se vám, že kolečka uprostřed čtverců mají každé jinou barvu? Pravda je jinde,kolečka mají stejnou barvu.

kolečka

Víte co znamenají tyto znaky? Zakryjtet levé poloviny jednotlivých znaků a vše je jasné!

čísla

Víte,která úsečka je delší? Červená nebo zelená? Výsledek je ten,že obě jsou stejně dlouhé.

Pokud zakryjeme vrchní část obrázku, vidíme tři hroty. Pokud však zakryjeme část spodní, zjistíme, že obraz může mít hroty jen dva!

vidlička

Začněte kroužit po obrázku očima, kolečka v místech překřížení žlutých čar začnou jiskřit!

mřížka

Tento proužek vznikl špatným napojením. Zleva se tak zdá že sledujete proužek shora,, zprava zase že zdola. Efekt ještě umocňuje pobíhající kulička.

kulička

Zde je použito 9 trojuhelníků s očky ve vzájemném propojení. Jediný problém je, že trojúhelníky takto nemohou existovat.

Ve vrchní části se zdá, že je zde anitcká brána. V dolní části jsou ale tři sloupy mezi kterými je voják. Jde o krásně udělanou iluzi pomocí světla, stínů a nesmyslně propojených částí. To co nahoře vypadá jako stěna sloupu zepředu je dole najednou kruhový sloup. Taková brána nemůže existovat.

Stočení hadi vypadají jako když se točí. Krásně to jde pozorovat i když se vytisknou na papír.

Zdá se vám, že se čáry na obrázku vlní, nebo že obrázek bliká? Je to tím, že oko přeostřuje z bílé na černou blízko u sebe a tak udělá dojem chvění.

Vypadá to, jako by se celý obrázek vlnil a hýbal. Nic se tam ale nehýbe, když se pečlivě zadíváte na jednotlivé kousky obrázku uvidíte že vše je naprosto statické. Pouze vhodně zvolené umístění bílých ploch u zrnek vytváří takzvanou laterální inhibici, která střídavě působí tak, že citlivěji vnímámě světlejší oblast a pak zase tmavší. Ve výsledku se pak zdá jako by se celý obrázek vlnil.

Zdá se že vidíte 3 části válců, které se pohybují. K iluzi dochází z podobného principu jako u Hermanovy mřížky. Válce se ve skutečnosti nehýbou, což zjistíte, když se zaměříte na jednotlivé části obrázku a nebudete ho sledovat jako celek.

Obrázek Hermanovy mřížky. Zdá se že mezi čtverci problikávají šedé body, žádné tam ale nejsou.

Při pohledu na tento obrázek nečtěte slova ale začněte postupně vyslovovat jednotlivé barvy nahlas. Moc to nejde, že? Je to způsobeno tím, že se „hádá“ levá polovina mozku s pravou polovinou mozku. Zatímco pravá polovina se pokouší říct barvu, levá polovina trvá na přečtení daného slova. Efekt je ještě o něco umocněn tím, že si dané slovo překládáme z cizího jazyka do češtiny.

Dejte si ruce tak zhruba 20cm před obličej dle obrázku a přibližujte je. Po chvíli uvidíte to samé, jako na obrázku. Je to samozřejmě způsobeno rozdílnou trajektorií pohledu každého oka.

Tyto dva kruhy vytváří dojem, že se pohybují dokruhu proti sobě. Ve skutečnosti se ale nehýbou. Dojem pohybu vzniká jen v naší mysli.

Na obrázku je na první pohled krajina, na pohled druhý zde ale naleznete minimálně 9 skrytých lidských tváří.

Na tomto obrázku lze vidět tvář tlustého chlapce, nebo také dva obličeje při polibku.

V této kytici se skrývá 5 tváří z profilu.

V tomto obrázku jsou skryté tři tváře. Tvář mladé ženy, staré babizny a muže s knírkem.

Z jedné strany mladý voják, z druhé starý veterán.

Tady lze vidět buď šest odlišných sklenic, nebo 12 tváří (z profilu).

Z jedné strany princeznička … z druhé starý dědek.

klam